Դեկտեմբերի 2-ի ԱԺ արտահերթ նիստում խորհրդարանը քննարկել է «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «ՀՀ ԱԺ հայտարարությունն Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022 թվականի նոյեմբերի 8-ի հայտարարության կապակցությամբ» հարցը:
Նախագծի վերաբերյալ ելույթ են ունեցել ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Տիգրան Աբրահամյանը: Խմբակցության քարտուղարն անդրադարձել է Հայաստանի եւ Արցախի շուրջ այսօր ձեւավորված իրավիճակին: Պատգամավորը մտահոգիչ է համարել վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող տեղեկատվական, քարոզչական, դիվանագիտական եւ ռազմական նախապատրաստությունները: «Ակնհայտորեն մարտական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը կտրուկ աճել է, եւ այս իրավիճակում կարեւոր է հասկանալ` ի՞նչ է անում պետությունը»,- ընդգծել է բանախոսը:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացրել է Արմեն Ռուստամյանը: Խմբակցության քարտուղարը ողջունել է նիստի կայացումը, ինչը ցույց է տալիս, որ այն կարեւոր է եւ անհրաժեշտ: Պատգամավորի խոսքով ստեղծված իրավիճակում հայտարարությունը պետք է բավարարի երեք հիմնական պահանջի` համարժեք հակազդեցություն Ադրբեջանի Միլի մեջլիսի հայտարարությանը, լինի ավելի արմատական, ամբողջական եւ լիարժեք, քան օտարերկրյա գործընկերների արձագանքն է, համապատասխանի Հայաստանի Հանրապետության եւ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի արդեն իսկ արտահայտած դիրքորոշումներին եւ մոտեցումներին: ««Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության առաջարկներն առիթ են տալիս բացահայտելու իշխանությունների հետապնդած նպատակները եւ որդեգրած մոտեցումները` համազգային նշանակություն ունեցող կարեւորագույն հարցերի վերաբերյալ»,- ընդգծել է Արմեն Ռուստամյանը:
«Ձեր ներկայացրած հայտարարությունը պարունակում էր այնպիսի դրույթներ, որոնք կարող էին Հայաստանի Հանրապետությանը եւ Արցախին որոշակի դրվագներում վնասել: Մենք` որպես իշխանություն, կրում ենք պատասխանատվություն` կատարելու այնպիսի գործողություններ, որոնք կապահովեն Հայաստանի Հանրապետության, հայ ժողովրդի, Արցախի հայության անվտանգությունը»,- ներկայացնելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության տեսակետը` ասել է խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը: «Մեզ համար առանցքային է արցախահայության իրավունքների եւ անվտանգության հարցերի պատշաճ հասցեագրումը, մենք ջանքեր ենք գործադրում, որպեսզի կարողանանք գտնել միջազգային այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք հնարավորություն կտան իրականացնելու ուղիղ երկխոսություն Բաքվի եւ Ստեփանակերտի միջեւ, մեր բոլոր ջանքերն ուղղված են նրան, որպեսզի ե'ւ Արցախը, ե'ւ Հայաստանը զերծ պահենք որեւէ տեսակի ռազմական էսկալացիայից եւ սադրանքներից, եւ մեր բոլոր գործողությունները բխում են այս ելակետից»,- հավելել է Հայկ Կոնջորյանը` նկատելով, որ ընդդիմությունը հայտարարության նախագիծը ներկայացրել է ներքաղաքական դրդապատճառով:
Հայկ Կոնջորյանը հայտնել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը չի մասնակցելու հայտարարության քվեարկությանը:
Եզրափակիչ ելույթում ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ նախագծի հիմնական զեկուցող Անդրանիկ Թեւանյանն անդրադարձել են գործընկերների տեսակետներին, տվել պարզաբանումներ:
Քվեարկության արդյունքում նախագիծը չի ընդունվել: Քվեարկությանը չի մասնակցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը: Կողմ է քվեարկել 31 պատգամավոր:

2 декабря на внеочередном заседании парламент обсудил вопрос “Заявление Национального Собрания РА в связи с заявлением парламента Азербайджана от 8 ноября 2022 г.”, представленный фракцией “Армения”.
По проекту выступили представители фракций НС.
Секретарь фракции “Честь имею” Т.Абрамян коснулся ситуации, сложившейся сегодня вокруг Армении и Арцаха. Депутат счел тревожными информационные, пропагандистские, дипломатические и военные приготовления, проведенные Азербайджаном в прошлом месяце. “Явно резко возросла вероятность возобновления боевых действий, и в этой ситуации важно понять, что предпринимает государство”, -подчеркнул он.
Секретарь фракции "Армения" А.Рустамян приветствовал проведение заседания, что свидетельствует о его важности и необходимости. По его словам, в создавшейся ситуации заявление должно отвечать трем основным требованиям: адекватное противодействие заявлению Милли Меджлиса Азербайджана; быть более конструктивным, всеобъемлющим и полноценным, чем реакция зарубежных партнеров; соответствовать позициям и подходам, уже выраженным населением Республики Армения и Республики Арцах. “Предложения фракции “Гражданский договор” дают возможность выявить преследуемые властями цели и принятые подходы по важнейшим вопросам общенационального значения”, - подчеркнул депутат.
“Представленное вами заявление содержало положения, в определенных эпизодах способное нанести ущерб Республике Армения и Арцаху. Мы, как власть, несем ответственность за действия, которые обеспечат безопасность Республики Армения, армянского народа и армян Арцаха”, - представляя точку зрения фракции “Гражданский договор”, подчеркнул ее руководитель А.Конджорян. “Ключевое значение для нас имеет верная адресация вопросов прав и безопасности арцахских армян. Мы прилагаем усилия для поиска международных механизмов, которые обеспечат прямой диалог между Баку и Степанакертом. Все наши усилия направлены на то, чтобы уберечь и Арцах, и Армению от какой-либо военной эскалации и провокаций, и все наши действия исходят из этой отправной точки", - добавил А.​​Конджорян, отметив, что оппозиция представила проект заявления с внутриполитической мотивацией.
Руководитель фракции сообщил, что “Гражданский договор” не будет участвовать в голосовании по заявлению.
В заключительном слове председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян и основной докладчик по проекту А.Теванян коснулись мнений своих коллег, дали пояснения.
В итоге голосования проект не был принят. Фракция “Гражданский договор” в голосовании не участвовала. В пользу инициативы проголосовал 31 депутат.